dans edelim

Afrika, Afro-Amerikan ve Karayip müzikleri Avrupa’nın klasik geleneğinden oldukça farklı ilkelere dayanmaktadır. Sanatçının ya da bestecinin şahsi sesi yerine müşterek sese öncelik verilir. Ritim ve perküsyon çok daha merkezi bir role sahiptir. En nihayetinde, Avrupalı olmayan bu müziklerin kamusal hayatla, konuşmayla, yaşayan insan sesinin yapısı ve mizacı ile doğrudan bağlantısı vardır. Bu bağlantılar ise her şeyden önce davul aracılığıyla sağlanır. Sonuç olarak dansla buluşan insan bedeni, kancasını ritmin oluşturduğu bir oltaya yakalanmış balık misali kıpır kıpırdır.”

-Dick Hebdige

Aslında burlarda laf etmek yerine hep beraber dans etmeyi tercih ederim. Öte yandan birlikte bir şeyler yazmaya çalışırken de dans etmediğimizi söyleyemem. “Kes Yapıştır” adlı güzide çalışmasında Dick Hebdige’in belirttiği üzre (bkz. I Love Dick*) “eğer bu projeden bir ders aldıysam o da, herkesin kendi ritminde bir şeyler yazdığıdır.” Kendi ritimlerine ayak uydurmam için zemin hazırlayan ve benim ritmime kulak verip benimle beraber salınan arkadaşlarıma ve de haberleri olmadan seslerini ödünç aldığım, düşüncelerinden etkilendiğim, yazılarından alıntı yaptığım “mevsimsiz” insanlara minnettarım. Kendi yazdıklarımdan hoşlanmamama rağmen birlikte yapılan çalışmaları, yazılan yazıları, sesli denemeleri seviyorum. Müşterek sese kulak vermek isterim. Öyleyse şimdi bize gereken bi davul ya da bi bendir.

* “I Love Dick”, şaka değil gerçek kitap. buyur burdan yak. hadi bi de şurdan yak.


Reklamlar

1 Yorum

Filed under müşterek ses

One response to “dans edelim

  1. ratherdancethantalk

    “her insanın kendine özgü bir ritmi vardır. yazar olsun, filozof olsun, eğer bir insanı gerçekten anlamak istiyorsanız, yazdıkları, söyledikleri üzerinde düşünmeden önce onun ritmini bulmaya, yakalamaya çalışın”
    deleuze böyle bişey mi demiş? sözlükte gördüm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s