About

http://www.lastfm.com.tr/user/pancar

https://plus.google.com/115024332788762574564/posts

Reklamlar

5 responses to “About

 1. mehmet güenş

  merhabalar
  rüya üzerine yapmış olduğunuz incelemeyi çok beğendim ben makale bahsettiğiniz kişiyim (mehmet güneş)
  çok güzel bir inceleme olmuş tebrik ederim

 2. mehmet güenş

  uzun ihsan efendi için geçerli olan şizoid bozukluklarının sabit olduğunu düşünüyorum nitekim yazrın kendisi de içe kapanık biri olup yazarın annesiyle ilgili hiçbir bilgiye ulaşılamamıştır. v roman da kadın karakterlere bakmak gerekirse anneden kaynaklı olarak bir içselleşme ve beraberinde şizoid kişilik bozukluğunu getirdiğini söyleyebiliriz. kadın karakterler çok silik bir yer taşımaktadır. site de yayınlanmış olan makalenin 10 sayfalık bri özeti olduğundan her şeyi anlatabilmiş değilim makalenin kendisi 50 sayfalık olduğundan yapmış olduğunuz tesbiti yersiz buldum. zaten yazarın kendiside felsefe gibi içe dönük insanların sürdürebileceği bir meslek seçmiştir. aynı zaman da sosyal medyada pek yer edinmeyen biri.

  • ratherdancethantalk

   yazıyı okuduğunuz ve geri bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. yazınızın tamamını (50 sayfalık versiyonunu) okumadım ancak temel tezinizi uzun ihsan efendi’nin şizoid bozukluğunu vurgulamak suretiyle başlıkta da belirtmişsiniz. yorumunuza vereceğim cevap yazı boyunca anlattığım şeyi tekrarlamaktan başka bir şey olmayacak. edebi bir metni patolojik terimlerle çözümlemeye yönelik her hareketin indirgemeci olacağı kanaatindeyim. hele ki yazarla ilgili fikir yürütmelerin analitik bir boyuta taşınması aşırı yorum olarak değerlendirilebilir sanıyorum. bir yazarın kitaplarını okuyarak onunla ilgili kişisel çıkarımlarda bulunmak edebiyatın alanını aşıp terapinin alanına giriyormuş gibi geldi bana. yani yine demem o ki, “bu tarz bir anlatıya psikanalitik söylemin ya da kartezyen düşüncenin çerçevesinden yaklaşmak, ona karşı indirgemeci bir tavır takınmak, yaratıcı gücü hafife almak olacaktır.”

   • Güneş Ayberk Arifoğlu

    ama bunu sadece yaratı olarak düşünmedik ki önce romanları inceleyip hipotezi söyledik sonra yazarın hayatını ele aldık. sonra orta attığımız hipotez ile var olan gözlemler uyuşunca bizde bunun tezini yazdık. kurmacayı kabullenmek grekir ki kurmaca ne olursa olsun yazarın hayatından izler taşır. en basitinden puslu kıtalar atlasındaki uzun ihsan efendinin fiziksel betimlemesi 1-1 ihsan oktay anarla uyuşuyor.
    bunun dışında romanlar uzerine düşünceleriniz çok hoş mail adresimi yazıyorum belki romanlar üzerine fikir alışverişimiz olabilir.

 3. mehmet gunes

  Yanlış yorumlamissiniz tez sadece karakteri kapsamaktadır ve tez incelenirken sadece romanlardaki verilerden uzun ihsan incelenmiştir yanlış yerden laf vuruyorsunuz tezde yazarın dikkat alınmadı gibi belirttim bu yazınız için benim tezi kullanmanız yersiz olmus

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s